لوگو دلوان

راهنمای انتخاب بهترین رنگ برای اپلیکیشن

راهنمای انتخاب رنگ برای اپ
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

 

آیا در حال توسعه یا طراحی اپلیکیشن هستید؟ یکی از مواردی که باید به آن توجه جدی داشته باشید، طرح رنگ است.  رنگ برای یافتن بهترین نکاتی که به شما در انتخاب مجموعه صحیح رنگ ها از نمودار ترکیبی رنگ عظیم کمک می کند .رنگ جزء  مهمی از ارتباطات بصری است. بنابراین اگر برنامه ای برای یک برند ایجاد می کنید، باید رنگ بندی مناسبی را انتخاب کنید. در اینجا راهنمای ما برای انتخاب طرح رنگ مناسب برای برنامه شما را باهم می‌خوانیم.

 

  1. روش های انالوگ و تک رنگ در انتخاب رنگ:

طراحان اپلیکیشن از فرآیندهای مختلفی برای انتخاب پالت رنگ برنامه های خود استفاده می‌کنند. پرکاربردترین روش ها روش آنالوگ و روش تک رنگ انتخاب رنگ است. در روش آنالوگ، باید یک رنگ پایه را از چرخه رنگ انتخاب کنید. سپس باید چند رنگ دیگر را انتخاب کنید که در مجاورت رنگ پایه در دایره رنگ قرار دارند. این رنگ غالب است و بقیه رنگ پایه را تکمیل می‌کنند. تنوع رنگی به دست آمده برای چشم ها بسیار قابل قبول است و اطمینان حاصل می‌کند که همه بخش های برنامه هماهنگ به نظر می‌رسند. اگر روش تک رنگ را در نظر بگیرید، باید یک رنگ یا رنگ پایه را برای برنامه انتخاب کنید. سپس باید از رنگ‌ها، تن‌ها و سایه‌های آن برای ایجاد تغییرات استفاده کنید. این روش برای پالت رنگ زرد، پالت رنگ روشن، پالت رنگ آبی و پالت رنگ سبز به خوبی کار می‌کند.

 

adobe color

  1. رقبا را تجزیه و تحلیل عمیق کنید:

شما باید در مورد بازار اپلیکیشن هایی تحقیق کنید که رقبای بالقوه شما هستند. سپس رتبه‌بندی آن برنامه‌ها را از پلتفرم‌های برجسته مانند Google Play Store و Apple App Store پیدا کنید. اکنون، لیست گسترده ای از برنامه ها را بسته به رتبه بندی آنها به تعداد کمی محدود کنید .می‌توانید به این برنامه های با رتبه برتر نگاه کنید و ایده های الهام بخش دریافت کنید. این رویکرد زمانی به خوبی جواب می دهد که شما مجبور باشید محصول خود را در اسرع وقت آنلاین کنید.

طراحی و ساخت اپلیکیشن چگونه است؟
مطالعه بیشتر

 

  1. خوانایی محتوایتان را در نظر بگیرید:

باید مطمئن شوید که عناصر برنامه مانند دکمه‌ها، متون، حاشیه‌ها، پس‌زمینه، پیش‌زمینه و غیره به وضوح در برنامه قابل مشاهده هستند. مطمئن شوید که عناصر برنامه با رنگ روشن را در پس زمینه ای با رنگ روشن قرار ندهید. همیشه یک کنتراست بین عناصر و پس زمینه برنامه حفظ کنید. هنگامی که باید نسبت کنتراست را انتخاب کنید، باید با نسبت حداقل ۴.۵:۱ شروع کنید. با این حال، نسبت کنتراست ۷:۱ یک اندازه گیری استاندارد است زیرا با حداکثر استانداردهای دسترسی مطابقت دارد. بسیاری از توسعه دهندگان برنامه های معروف از اپل در تغییر به رابط کاربری تاریک (UI) برای برنامه ها پیروی می‌کنند. اگر رنگ‌های تیره را دوست دارید، می‌توانید پالت رنگی برهنه، پالت رنگ خاکستری، پالت رنگ آبی یا پالت رنگ پاییزی را امتحان کنید.

 

  1. روی برجسته کردن رنگ های برند خود و یا برند مشتریتان تمرکز کنید:

برند شما یا مشتری باید از طریق رنگ منحصر به فرد خود در برنامه حضوری قوی داشته باشد. رنگ ها جذب مشتری را به یک برند خاص تحریک می‌کنند و همچنین وفاداری کاربر را افزایش می‌دهند. برندهای معروفی مانند نتفلیکس، مارول، کوکاکولا، تویوتا، سی‌ان‌ان، کلوگ، تارگت و تسلا عمدتاً از رنگ قرمز در برنامه‌های خود استفاده می‌کنند. رنگ قرمز نماد نشاط، هیجان، اشتیاق، انرژی و عشق در محصولات این برندها است. همچنین باید با توجه به محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید، رنگی را برای برند خود انتخاب کنید. سپس آن رنگ را به صورت استراتژیک در برنامه قرار دهید بدون اینکه به تجربه کاربر آسیبی وارد شود.

 

marvel,youtube,lego,netflix,kfc,red logo brands

  1. سلسله مراتب رابط کاربری را از طریق طرح رنگی ایجاد کنید:

شما باید طرح رنگ را بسته به عناصر رابط کاربری برنامه انتخاب کنید. رنگ به طراح کمک می‌کند تا یک سلسله مراتب بصری غیرقابل انکار از عناصر UI در برنامه ایجاد کند. هنگام طراحی عناصر رابط کاربری تعاملی و غیرتعاملی، باید رنگ، رنگ یا سایه رنگ مناسب را انتخاب کنید. همچنین باید از طریق رنگ‌های متضاد، گزینه‌های مهم برنامه را از موارد کمتر مهم تشخیص دهید.

  1. از رنگ ها برای ارتباطات بی دردسر و سازنده برند استفاده کنید:

برای ارتباط موثر با مشتری، به پالت رنگی مناسب و محتوای آموزنده نیاز دارید. بنابراین، می‌توانید ببینید که رنگ وسیله مهمی برای ارائه ارتباطات برند است. می‌توانید با انتخاب رنگ‌های مناسب برای این عناصر برنامه، مشتری را تشویق کنید تا دکمه‌های تماس به اقدام (CTA) را فشار دهد، در فرم‌های خبرنامه مشترک شود و محصولات را خریداری کند. برای اعلان‌ها، فعال‌سازی‌ها، غیرفعال‌سازی‌ها و پیام‌های خطا، رنگی را انتخاب کنید که در آن بخش از برنامه وجود ندارد. اگر در اینترنت واژه پالت رنگی به فارسی یا انگلیسی سرچ کنید سایت های زیادی هستند که می‌توانید برای رنگ اپلیکیشن خود استفاده کنید.

  1. مخاطب هدف را در نظر بگیرید:

قبل از اینکه طرح رنگی را برای اپلیکیشن خود انتخاب کنید، باید انتظارات مخاطب هدف را بدانید. برای دانستن میانگین سن کاربر، نسبت جنسیت، تنوع فرهنگی و غیره باید تحقیقات عمیقی در بازار انجام دهید. هنگامی که جمعیت شناسی مشتریان محصول خود را مشخص کردید، انتخاب یک طرح رنگ هماهنگ برای آنها برای شما آسان تر خواهد بود. یک مثال واقعی، اپلیکیشن Calm است، اپلیکیشنی برای مدیتیشن و خواب، که از پالت رنگ آبی برای اپلیکیشن موبایل استفاده می کند. به این دلیل است که زنان و مردان هر دو رنگ آبی را به یک اندازه دوست دارند. یکی دیگر از ملاحظات مهم این است که طرح رنگ باید ویژگی های دسترسی برنامه را برای کاربران کوررنگ افزایش دهد. برای اطمینان از اینکه کاربران کوررنگ در تعامل با آن با هیچ چالشی مواجه نخواهند شد، باید آزمایش دقیقی از اپلیکیشن خود انجام دهید.

چطور بهترین نام را برای اپلیکیشن‌مان انتخاب کنیم؟
مطالعه بیشتر

 

  1. با رنگی که شما یا مشتری شما دوست دارید شروع کنید:

یک راه بی دردسر برای انتخاب طرح رنگ مناسب این است که با یک رنگ شروع کنید و سپس در طول جلسات تست بداهه نوازی کنید. اگر در ابتدای فرآیند طراحی اپلیکیشن، مجموعه‌ای از رنگ‌ها را انتخاب کنید، ممکن است در یافتن هماهنگی بین چندین رنگ با چالش‌هایی مواجه شوید.

  1. ریسک های هوشمندانه را با نوآوری بپذیرید:

همچنین می‌توانید با بخش انتخاب طرح رنگ، اگر کمی وقت دارید، آزمایش کنید. برخی از طراحان نیز فراتر از روش‌های پرطرفدار عمل می‌کنند و چیزی خارج از چهارچوب توسعه می‌دهند که موفقیت را می‌بیند. به عنوان مثال، گوگل تمام برنامه های موبایل خود را با طرح های رنگی جدید که تا حدودی از نمودار ترند خارج شده اند، اصلاح کرد. با وجود انتقادات، این شرکت به طراحی های جدید خود پایبند است. این برند احتمالاً با هدف افزایش دید در بین کاربران از طریق مجموعه‌های غیرمعمول رنگ‌ها و یکنواختی در بین محصولات خود می‌خواهد.

 

به ذخیره آزمایشات طرح رنگ خود ادامه دهید:

اگر رنگ یا طرح رنگی پیدا کردید، ایده های تجربی خود را ذخیره کنید. ممکن است در حال حاضر این ایده را اجرا نکنید، اما گزینه هایی برای پروژه های آینده طراحی اپلیکیشن خواهید داشت. شما نیازی به استفاده از طرح رنگی یکسان در هر پروژه ندارید، اما می توانید ایده های خود را به مشتریان نشان دهید تا ببینید آیا آنها تایید می‌کنند یا خیر. اگر رنگ یا طرح رنگی پیدا کردید، ایده های تجربی خود را ذخیره کنید. ممکن است در حال حاضر این ایده را اجرا نکنید، اما گزینه هایی برای پروژه های آینده طراحی اپلیکیشن خواهید داشت. شما نیازی به استفاده از طرح رنگی یکسان در هر پروژه ندارید، اما می‌توانید ایده های خود را به مشتریان نشان دهید تا ببینید آیا آنها تایید می‌کنند یا خیر.

یادگیری و آموزش برنامه نویسی اپلیکیشن اندروید و ios
مطالعه بیشتر

 

در آخر

با پیروی از نکات بالا، می‌توانید بهترین رنگ‌بندی را انتخاب کنید که عملکرد و فردیت برنامه شما را افزایش می‌دهد. این بهترین راه برای جلب توجه کاربران به برنامه شما در بازار رقابتی فزاینده است.سعی کردیم در این مقاله نکات کلی درمورد انتخاب رنگ مناسب برای اپلیکیشن را توضیح بدیم. حتما در مقاله ای کامل تر درباره روانشناسی رنگ هاو اینکه هرکدام چه معنی و نشان دهنده چه چیزی هستند صحبت می‌کنیم پس باز هم به سایت ما سر بزنید. 😉

مشاهده

سایر مقالات دلوان

معرفی بهترین اپلیکیشن بیمه

معرفی ۸ تا از بهترین اپلیکیشن های بیمه

زمان مطالعه: ۵ دقیقه امروزه خدمات بسیار زیادی از طریق بستر اینترنت در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.  طراحی استارت‌آپ های خدمات بیمه چند وقتی هست که بین صاحبان کسب

Api چیست و چه کاربردی دارد؟

Api چیست و چه کاربردی دارد؟

زمان مطالعه: ۹ دقیقه آشنایی با مفهوم Api Api  یا همان application programming interface ( رابط برنامه نویسی کاربردی) یک مجموعه ای از تعاریف و پروتکل های ساخت و

>